Згідно з архівними даними Погребищенська СЗШ №1 була відкрита 1 вересня 1900 року.

Проста селянська хата солом'яною покрівлею, три кімнати, в яких навчалися п'ять груп школярів. Завідувач жив у школі. Було всього два вчителі. Школа була на державному утриманні. Двічі на тиждень приїздив піп і викладав "Закон Божий". Перший завідувач порушив питання про будівництво нової школи. Йому довелося перебороти величезний опір попів, які були проти відкриття школи.

Учителі у зв'язку з батьками та населенням не мали. В 1904-1905 роках учитель Когут (ініціали невідомі) організував вечірню школу, однак, за зв'язок з населенням був звільнений з роботи. Однією з перших випускниць була відома фольклористка Н. Присяжнюк.

Після Жовтневої революції почала працювати вже чотирикласна школа, в якій було два вчителі: Трохимець Катерина та Трохимець П.В. В 1922 році в школу прийшла молода вчителька Присяжнюк (Муляр) Ольга Гаврилівна. На цей час у школі вже нараховувалося понад 100 учнів. Завідуючим школою був Шостацький Г.І.

Учителі проводили велику роботу по ліквідації неписьменності, були організаторами лікнепів. За часів радянської влади збільшилась кількість учителів, зросла кількість учнів. В школі була запроваджена комплексна система навчання, тобто і письмове і звукове, раніше було лише звукове. Школа уже була відокремлена від церкви. Вчителі почали проводити атеїстичну роботу серед населення. Підручників не було, використовували газетний матеріал. Учнівських зошитів також не було, писали на різному папері. Успішність оцінювалась балами "добре", "задовільно", "незадовільно". Екзаменів не було, учні переводились з класу в клас по річних оцінках.

Пізніше було запроваджене політехнічне навчання, збудували столярну та слюсарну майстерні. Школа стала десятирічною. Перший випуск учнів 10-го класу був у 1934 році.

Напередодні Великої Вітчизняної війни в Погребищенській середній школі №1 було 17 класів, з них три 8-10 класи, шість 5-7 класів, молодших - вісім класів. У школі навчалося 450 учнів, працювало 25 вчителів. Випуск учнів 10 класу відбувся в 1938 році. Було випущено 16 учнів. У 1941 році школу закінчили біля 40 учнів. Та відразу після випускного балу майже всі юнаки і частина учителів пішли захищати свою Батьківщину.

Багато солдат загинули смертю хоробрих. Серед них - випускники школи Микола Сьомак та Володимир Терлецький, яким посмертно присвоєне Звання Героя Радянського Союзу. Після війни Погребищенським СЗШ №1 та №2 були присвоєні їх імена.

Воювали і прийшли живими, та ще довго працювали в школі Миргородський М.С., Боровик В.Т., Мельник З.Т., Бобрик І.С., Сергійчук В.Ф.

В боях за визволення рідної землі від нацистських загарбників загинули: Присяжнюк М., Полончук М., Ситнюк Є., Ситнюк Г., Чубенко М., Поліщук П., Кудель І., Корзун В., Присяжнюк Г. і ще багато інших вихованців школи №1. Пам'ять про них школа свято шанує завжди. Подвигу земляків присвячені експозиції в залі бойової слави школи.

Судячи з документів учительський колектив школи, починаючи з середини 50-х років минулого століття, займає призові місця в районних оглядах художньої самодіяльності та неодноразово приймав участь у зональних та обласних оглядах. Неодноразово нагороджувався райкомом, райрадою профспілки працівників освіти і науки грамотами, туристичними путівками, путівками в санаторії і профілакторії.

З 1965 по 01998 роки головами шкільної профспілки були: Адаменко Юрій Іванович, Сергійчук Марія Миколаївна, Маценко Марія Іванівна, Горбачик Олександр Михайлович, Вишневий Віктор Григорович, Горбачик Людмила Павлівна.

Директорами школи на цей час були: Ярошенко Г.В., Ніколайчук О.Г., Мельник Захар Тихонович, Миргородський Михайло Савович, Громчевський Августин Петрович, Мадей Зінаїда Єгорівна, Лісовий Василь Іванович. Нині колектив школи очолює носова Тетяна Анатоліївна, яка обирала з депутатом обласної ради, делегатом четвертого з'їзду працівників освіти і науки, має звання учитель-методист, її портрет з описом життя Школи, вміщено в книгах "Літопис освіти і науки України", виданих у 2009, 2012, 2015 роках.

В школі в свій час працювали заслужені учителі України: Українець Н.Г., Бігун Г.О., Завірюха К.П., Смаль Н.В. - нагороджена значком "Отличник Просвещения СССР". Значком "Відмінник освіти України" нагороджено чотири учителі, присвоєні звання вчитель-методист - 2, старший учитель - 20, мають вищу категорію - 48 учителів.

Кiлькiсть переглядiв: 243

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.